Bitget App
Trade smarter
Kup kryptoRynkiHandelFuturesEarnCentrumWięcej
Informacje
Przegląd działalności
Dane finansowe
Potencjał wzrostu
Analiza
Dalsze badania

Czym są akcje SMIC?

981 to symbol giełdowy akcji SMIC, notowanych na giełdzie HKEX.

Spółka została założona w roku i ma siedzibę w lokalizacji Mar 17, 2004. SMIC jest firmą z branży Półprzewodniki działającą w sektorze Technologia elektroniczna.

Co znajdziesz na tej stronie: Czym są akcje 981? Czym się zajmuje SMIC? Jak wyglądała droga rozwoju SMIC? Jak kształtowała się cena akcji SMIC?

Ostatnia aktualizacja: 2026-05-16 17:50 HKT

Informacje o SMIC

Kurs akcji 981 w czasie rzeczywistym

Szczegóły dotyczące kursu akcji 981

Krótkie wprowadzenie

Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) to światowy lider wśród fabryk kontraktowych oraz największy producent chipów na kontynentalnych Chinach. Firma oferuje kompleksowe usługi produkcji i technologii układów scalonych (IC) w procesach od 0,35 mikrona do 14 nanometrów, głównie na waflach 8-calowych i 12-calowych.

W 2025 roku SMIC odnotowało solidne wyniki, z rocznymi przychodami sięgającymi około 9,33 miliarda USD, co oznacza wzrost o 16,2% rok do roku. Zysk netto przypisany akcjonariuszom wzrósł o 39% do 685 milionów USD. Firma osiągnęła wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 93,5% i spodziewa się, że wzrost przychodów w 2026 roku przewyższy średnią branżową.

Handel bezterminowymi kontraktami na akcjeDźwignia finansowa 100x, handel przez całą dobę, 7 dni w tygodniu oraz opłaty już od 0%
Kup tokeny akcji

Podstawowe informacje

NazwaSMIC
Symbol akcji981
Rynek notowaniahongkong
GiełdaHKEX
Założona
Siedziba głównaMar 17, 2004
SektorTechnologia elektroniczna
BranżaPółprzewodniki
CEOsmics.com
Strona internetowaShanghai
Pracownicy (rok finansowy)19.95K
Zmiana (1R)+766 +3.99%
Analiza fundamentalna

Wprowadzenie do działalności Semiconductor Manufacturing International Corp.

Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) jest największą i najbardziej zaawansowaną czysto produkcyjną odlewnią półprzewodników na kontynencie chińskim oraz jednym z wiodących zakładów odlewniczych na świecie. Jako odlewnia „pure-play”, SMIC nie projektuje ani nie sprzedaje własnych chipów pod marką; zamiast tego świadczy usługi produkcji, testowania i pakowania dla projektantów układów scalonych (IC) na całym świecie.

Szczegółowe wprowadzenie do modułów biznesowych

Przychody SMIC pochodzą głównie z usług produkcji wafli, wspieranych przez usługi tworzenia masek i IP. Zgodnie z raportami rocznymi za 2024 rok oraz ujawnieniami finansowymi za pierwszy kwartał 2025 roku, działalność jest podzielona według węzłów technologicznych i obszarów zastosowań:

1. Usługi produkcji wafli (kluczowy biznes): SMIC oferuje produkcję wafli od procesu 0,35 mikrona do procesów FinFET (14 nm i 28 nm). Chociaż firma koncentruje się głównie na dojrzałych węzłach (powyżej 28 nm), pozostaje głównym źródłem produkcji masowej w Chinach dla zastosowań takich jak układy zarządzania energią (PMIC), czujniki obrazu CMOS (CIS), mikrokontrolery (MCU) oraz układy RF.

2. Podział zastosowań:
· Smartfony: Tradycyjnie największy segment, dostarczający SoC i układy peryferyjne dla urządzeń mobilnych.
· Komputery/Elektronika użytkowa: Produkcja chipów do laptopów, tabletów, urządzeń smart home i wearables.
· IoT oraz przemysł/automotive: Dynamicznie rosnący segment skupiający się na półprzewodnikach klasy automotive i systemach sterowania przemysłowego.

Cechy modelu biznesowego

Kapitałochłonna produkcja: SMIC działa w modelu wymagającym dużych nakładów kapitałowych, z rocznymi wydatkami inwestycyjnymi (CapEx) sięgającymi miliardów dolarów na budowę fabryk i zakup sprzętu (ASML, Tokyo Electron itp.).
Globalna baza klientów: Mimo że głównym motorem wzrostu jest popyt krajowy w Chinach, SMIC utrzymuje zróżnicowane portfolio klientów międzynarodowych, pełniąc rolę pomostu między globalnym projektowaniem chipów a ogromnym chińskim rynkiem elektroniki.

Kluczowa przewaga konkurencyjna

Skala i zdolności produkcyjne: SMIC posiada kilka zakładów produkcji wafli 8-calowych i 12-calowych w Szanghaju, Pekinie, Tianjin i Shenzhen, zapewniając skalę niezbędną do obsługi globalnych klientów klasy tier-1.
Szerokość procesów: Oferuje jedno z najbardziej kompleksowych portfolio technologicznych w branży, obejmujące zarówno wyspecjalizowane procesy dziedziczone, jak i zaawansowane bramki logiczne.
Strategiczne położenie: Siedziba w Chinach pozwala SMIC korzystać z bliskości największego na świecie rynku półprzewodników, redukując opóźnienia w łańcuchu dostaw dla lokalnych firm fabless.

Najświeższe strategiczne ukierunkowanie

Na przełomie 2024 i 2025 roku SMIC przesunął fokus na „procesy specjalistyczne” oraz „rozszerzenie dojrzałych węzłów”. Firma intensywnie inwestuje w nowe linie produkcyjne 12-calowe (takie jak SMIC Jingcheng i SMIC Dongfang), aby sprostać strukturalnemu zapotrzebowaniu na chipy automotive i przemysłowe, zamiast angażować się wyłącznie w kosztowny wyścig o podwęzły logiczne poniżej 5 nm.

Historia rozwoju Semiconductor Manufacturing International Corp.

Cechy rozwoju

Historia SMIC charakteryzuje się szybkim rozwojem zdolności produkcyjnych, dużym uzależnieniem od międzynarodowych talentów w początkowym okresie oraz niedawnym zwrotem ku lokalnej odporności łańcucha dostaw. Firma przekształciła się z małego startupu w globalnego gracza z TOP 5 wśród odlewni.

Etapy rozwoju

Etap 1: Założenie i szybki wzrost (2000 - 2004)
Założona w kwietniu 2000 roku przez Richarda Changa w Szanghaju, SMIC szybko rozpoczęła budowę pierwszej fabryki. Do 2004 roku firma z powodzeniem zadebiutowała na giełdach nowojorskiej (później wycofana) i hongkońskiej, ustanawiając się jako poważny konkurent regionalnych rywali.

Etap 2: Dojrzałość technologiczna i wyzwania prawne (2005 - 2011)
W tym okresie SMIC rozszerzyła działalność na węzły 90 nm i 65 nm. Jednak firma zmierzyła się z poważnymi sporami dotyczącymi własności intelektualnej z TSMC, które zakończyły się ugodami i zmianami w zarządzie. Ten etap skupiał się na stabilizacji operacji i dywersyfikacji bazy akcjonariuszy.

Etap 3: Przełomy w zaawansowanych procesach (2012 - 2019)
Pod nowym kierownictwem SMIC osiągnęła kamień milowy, rozpoczynając masową produkcję chipów 28 nm, a następnie ogłaszając proces 14 nm FinFET w 2019 roku. Ten okres oznaczał wejście SMIC do kategorii „zaawansowanych” odlewni globalnych.

Etap 4: Odporność i krajowe przywództwo (2020 - obecnie)
W 2020 roku SMIC zadebiutowała na rynku STAR giełdy w Szanghaju, pozyskując znaczne środki na ekspansję. Pomimo międzynarodowych ograniczeń w łańcuchu dostaw, SMIC utrzymuje wysokie wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych, koncentrując się na substytucji krajowej i optymalizacji dojrzałych węzłów technologicznych.

Analiza sukcesów i wyzwań

Czynniki sukcesu: Silne wsparcie ze strony funduszy inwestycyjnych oraz ogromny rynek krajowy, który zapewnia „sieć bezpieczeństwa” dla zdolności produkcyjnych.
Wyzwania: Pozyskanie zaawansowanego sprzętu litograficznego oraz konieczność równoważenia udziału w rynku globalnym z ograniczeniami lokalnymi w łańcuchu dostaw.

Wprowadzenie do branży

Branża odlewni półprzewodników jest fundamentem nowoczesnej gospodarki cyfrowej. Charakteryzuje się wysokimi barierami wejścia, ekstremalną kapitałochłonnością oraz silnie skoncentrowaną strukturą rynku.

Trendy i czynniki napędzające branżę

1. Inteligencja w motoryzacji: Przejście na pojazdy elektryczne (EV) potroiło zawartość półprzewodników na pojazd, generując ogromny popyt na chipy w zakresie 28 nm-55 nm.
2. AI i edge computing: Podczas gdy trening AI odbywa się na zaawansowanych węzłach, „inference” na krawędzi (kamery, czujniki, IoT) opiera się na dojrzałych węzłach, w których SMIC się specjalizuje.
3. Regionalizacja łańcuchów dostaw: Kraje coraz bardziej priorytetowo traktują produkcję „on-shore”, aby zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw.

Konkurencyjny krajobraz

Globalny rynek odlewni jest zdominowany przez kilku kluczowych graczy. Według danych TrendForce i Gartner (koniec 2024 roku), rozkład udziałów rynkowych przedstawia się zazwyczaj następująco:

Firma Udział rynkowy (przybliżony) Główna siła
TSMC ~60% Zaawansowane węzły (3 nm, 5 nm)
Samsung (Foundry) ~11-13% Architektura GAA, zaawansowana logika
SMIC ~5-6% Dojrzałe węzły, przywództwo na rynku chińskim
UMC ~6% Specjalistyczne dojrzałe węzły
GlobalFoundries ~5% FD-SOI, RF, automotive

Status branżowy SMIC

SMIC obecnie zajmuje 3. do 5. miejsce na świecie pod względem przychodów i jest liderem na rynku kontynentalnych Chin. Jego strategiczne znaczenie jest nie do przecenienia, ponieważ stanowi podstawową platformę produkcyjną dla tysięcy chińskich firm projektujących chipy. W segmencie „dojrzałych węzłów” (szczególnie 40 nm i 65 nm) SMIC jest globalnym liderem kosztowym, utrzymując wysoką rentowność nawet podczas cyklicznych spadków branży.

Najświeższe wskaźniki finansowe (kontekst Q1 2025)

Według najnowszych cykli raportowania, wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych SMIC pozostaje wysoki (często przekraczający 80-85%), a przychody z wafli 12-calowych przewyższyły przychody z wafli 8-calowych, co sygnalizuje udaną migrację do platform produkcyjnych o wyższej wartości. Firma nadal planuje wielomiliardowe roczne wydatki inwestycyjne (CapEx), aby utrzymać długoterminową trajektorię wzrostu w „erze krzemu”.

Dane finansowe

Źródła: dane dotyczące wyników finansowych SMIC, HKEX oraz TradingView

Analiza finansowa

Ocena kondycji finansowej Semiconductor Manufacturing International Corp.

Na podstawie najnowszych audytowanych wyników za pełny rok 2024 oraz wstępnych danych finansowych za rok fiskalny 2025 (opublikowanych w marcu 2026), Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC, 00981.HK) utrzymuje solidne fundamenty finansowe, charakteryzujące się rekordowymi przychodami, choć boryka się z presją na rentowność z powodu wysokich nakładów inwestycyjnych i kosztów amortyzacji.

Wskaźnik Wynik / Wyniki Ocena
Wzrost przychodów Przychody w 2025 roku osiągnęły 9,33 mld USD (↑16,2% r/r) 85 / 100 ⭐️⭐️⭐️⭐️
Rentowność Zysk netto w 2025 roku 685 mln USD (↑39% r/r); marża brutto ~21-22% 65 / 100 ⭐️⭐️⭐️
Efektywność operacyjna Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wzrósł do 93,5% w 2025 z 85,5% 90 / 100 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Struktura kapitałowa Netto przepływy pieniężne z działalności operacyjnej ~3,19 mld USD; nakłady inwestycyjne pozostają wysokie na poziomie 8,4 mld USD 70 / 100 ⭐️⭐️⭐️
Ogólny wynik kondycji finansowej 78 / 100 ⭐️⭐️⭐️⭐️

Podsumowanie wyników finansowych (dane za 2025 rok)

W roku fiskalnym 2025 SMIC wykazał silne odbicie. Przychody wzrosły o 16,2% do 9,327 mld USD, co dodatkowo umocniło jego pozycję jako drugiego co do wielkości na świecie foundry czysto produkcyjnej pod względem przychodów. Zysk netto przypisany akcjonariuszom wzrósł o 39% do 685,1 mln USD, odbijając się po spadku o 45% w 2024 roku. Odbicie to było głównie napędzane przez 20,9% wzrost dostaw waferów, osiągając 9,697 mln równoważnych waferów 8-calowych.


Potencjał rozwojowy 981

1. Przełomy w zaawansowanych węzłach (5nm i poniżej)

Pomimo międzynarodowych ograniczeń, SMIC podobno zbliża się do finalizacji rozwinięcia procesu 5nm. Raporty branżowe sugerują, że SMIC wykorzystuje swoje istniejące techniki DUV (Deep Ultraviolet) multi-patterning do produkcji zaawansowanych chipów, w tym Ascend 910C AI chip dla krajowych potrzeb wysokowydajnych obliczeń. Ta technologia klasy "N+3" lub wczesna 5nm jest kluczowym katalizatorem dla krajowego rynku smartfonów z wyższej półki oraz serwerów AI.

2. Silnik wzrostu AI i centrów danych

SMIC oficjalnie wyznaczył AI jako swój czwarty strategiczny rynek począwszy od 2025 roku. Firma koncentruje się na czterech głównych scenariuszach: serwery AI, centra danych, robotyka oraz inteligentna jazda. Masowa produkcja platform zarządzania mocą BCD (Bipolar-CMOS-DMOS) w technologii 180nm i 55nm jest skierowana specjalnie na karty przyspieszające AI, oferując rozwiązanie na poziomie systemowym wykraczające poza same układy logiczne.

3. Masowa rozbudowa mocy produkcyjnych

Plan działania firmy na 2026 rok zakłada zobowiązanie do "optymalizacji istniejących zasobów i poszukiwania nowych przyrostów". SMIC osiągnął ważny kamień milowy, przekraczając 1 milion równoważnych waferów 8-calowych miesięcznie mocy produkcyjnej. Kontynuowane inwestycje w produkcję waferów 12-calowych — które obecnie stanowią ponad 78% całkowitych przychodów — stawiają SMIC w pozycji do pozyskania wartościowych zamówień w trakcie restrukturyzacji globalnego łańcucha dostaw.

4. Lider w technologiach specjalistycznych

Poza zaawansowaną logiką, SMIC jest liderem w procesach specjalistycznych. Linie produkcyjne krzemu węglikowego (SiC) oraz IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) odnotowują potrójny wzrost przychodów (↑106% w niektórych segmentach), czyniąc firmę dominującym graczem w globalnym łańcuchu dostaw chipów motoryzacyjnych.


Zalety i ryzyka Semiconductor Manufacturing International Corp.

Zalety (Szanse)

Dominująca pozycja rynkowa: Jako czołowa foundry w Chinach, SMIC jest głównym beneficjentem trendu "krajowej substytucji", z ponad 86% przychodów pochodzących z rynku krajowego.
Poprawa wykorzystania mocy produkcyjnych: Wskaźniki wykorzystania powróciły do wysokich poziomów (93,5%), co wskazuje, że okres nadmiaru zapasów w latach 2023-2024 w dużej mierze minął.
Popyt napędzany przez AI: Eksplozja obciążeń AI generuje pilne zapotrzebowanie na specjalistyczną pamięć, układy BCD do zarządzania mocą oraz zaawansowane opakowania — obszary, w których SMIC agresywnie się rozwija.

Ryzyka (Wyzwania)

Wysoka presja amortyzacyjna: Agresywne nakłady inwestycyjne (8,4 mld USD w 2025) powodują znaczne koszty amortyzacji, które nadal ograniczają marże brutto (obecnie ustabilizowane na poziomie ~20-22%, znacznie poniżej poziomów 30%+ z 2021 roku).
Wydajność technologiczna i koszty: Produkcja chipów 5nm lub 7nm bez litografii EUV (Extreme Ultraviolet) skutkuje niższymi wydajnościami i znacznie wyższymi kosztami produkcji (potencjalnie o 50% wyższymi niż u konkurentów stosujących EUV).
Niepewności geopolityczne: Trwające kontrole eksportowe dotyczące zaawansowanego sprzętu i materiałów półprzewodnikowych pozostają stałym wąskim gardłem dla długoterminowej strategii SMIC w kierunku węzłów poniżej 5nm.

Wnioski analityków

Jak analitycy postrzegają Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) i akcje 981?

Na połowę 2024 roku sentyment analityków wobec Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC, 0981.HK) odzwierciedla złożoną dynamikę między silnym popytem krajowym a utrzymującymi się międzynarodowymi przeciwnościami. Mimo że firma nadal umacnia swoją pozycję jako fundament regionalnego ekosystemu elektronicznego, instytucje finansowe zachowują „ostrożny optymizm” i pozostają „wyjątkowo czujne”.

Po raporcie kwartalnym SMIC za Q1 2024, który wykazał przychody na poziomie 1,75 mld USD (wzrost o 19,7% rok do roku), dyskusje rynkowe skoncentrowały się na wykorzystaniu mocy produkcyjnych oraz odbiciu sektora elektroniki użytkowej. Poniżej znajduje się szczegółowa analiza głównych instytucji finansowych:

1. Kluczowe perspektywy instytucjonalne dotyczące firmy

Odporność w dojrzałych technologiach: Większość analityków, w tym z Goldman Sachs i Morgan Stanley, podkreśla dominację SMIC w dojrzałych technologiach procesowych (28 nm i powyżej). W miarę stabilizacji globalnego popytu na chipy motoryzacyjne, urządzenia IoT i układy zarządzania energią, wysoka wykorzystanie mocy produkcyjnych SMIC — osiągające 80,8% w Q1 2024 — jest postrzegane jako oznaka ożywienia operacyjnego.
Przyspieszona substytucja krajowa: Analitycy zauważają, że lokalni projektanci chipów coraz częściej przenoszą zamówienia do SMIC, aby zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Huatai Securities wskazuje, że ten trend „lokalizacji” działa jako silna bariera przeciwko globalnej zmienności rynku, zapewniając SMIC stabilny strumień długoterminowych kontraktów.
Aggresywne wydatki kapitałowe: Zaangażowanie firmy w wielomiliardową rozbudowę (z prognozowanym na 2024 rok CapEx utrzymującym się na poziomie około 7,5 mld USD) jest postrzegane jako miecz obosieczny. Choć zapewnia przyszły udział w rynku, analitycy ostrzegają, że wysokie koszty amortyzacji będą nadal wywierać presję na marże brutto w krótkim i średnim terminie.

2. Oceny akcji i ceny docelowe

Na koniec Q2 2024 konsensus rynkowy dla 981.HK pozostaje na poziomie „Trzymaj” do „Kupuj”, z istotnymi różnicami zależnymi od apetytu na ryzyko:

Rozkład ocen: Wśród głównych banków inwestycyjnych śledzących akcje około 55% utrzymuje ocenę „Kupuj” lub „Przeważaj”, 35% rekomenduje „Trzymaj”, a 10% sugeruje „Sprzedaj” lub „Niedoważaj”.
Szacunki cen docelowych:
Średnia cena docelowa: Zazwyczaj lokalizowana między 19,50 HKD a 23,00 HKD (co oznacza umiarkowany potencjał wzrostu względem obecnego zakresu notowań około 17,00 HKD).
Optymistyczna prognoza: Niektórzy regionalni brokerzy ustalili cele nawet na poziomie 26,50 HKD, powołując się na szybsze niż oczekiwano ożywienie rynku smartfonów oraz udane poprawy wydajności w zaawansowanym pakowaniu.
Konserwatywna prognoza: Globalne firmy, takie jak J.P. Morgan, są bardziej ostrożne, utrzymując cele blisko 16,00 HKD, wskazując na duże obciążenie amortyzacją i kosztami R&D dla wyniku netto.

3. Kluczowe czynniki ryzyka wskazane przez analityków

Mimo wzrostu przychodów analitycy przypominają inwestorom o kilku istotnych punktach presji:
Komprymowanie marży brutto: Marża brutto SMIC spadła do 13,7% w Q1 2024, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Analitycy obawiają się, że intensywna konkurencja cenowa w dojrzałych technologiach oraz wysokie koszty uruchomienia nowych fabryk będą utrzymywać marże na niskim poziomie przez cały 2024 rok.
Zewnętrzne otoczenie regulacyjne: Analitycy często wskazują międzynarodowe ograniczenia handlowe jako „główne ryzyko niefundamentalne”. Ograniczony dostęp do najnowocześniejszego sprzętu EUV (Extreme Ultraviolet) litografii ogranicza zdolność SMIC do konkurowania na poziomie poniżej 5 nm, skupiając firmę na rynku średniego segmentu.
Obawy o globalną nadpodaż: Wobec jednoczesnej rozbudowy mocy produkcyjnych w dojrzałych technologiach przez kilka fabryk, niektórzy analitycy obawiają się potencjalnej nadpodaży w 2025 roku, co może prowadzić do dalszej erozji cen standardowych usług foundry.

Podsumowanie

Konsensus analityków finansowych wskazuje, że SMIC pozostaje strategicznym graczem o dużym znaczeniu, z solidnym wsparciem ze strony popytu krajowego. Rok 2024 jest określany jako „rok przejściowy”, skoncentrowany na oczyszczeniu zapasów i zwiększeniu nowej mocy produkcyjnej, a długoterminowa trajektoria firmy zależy od zdolności do zrównoważenia ogromnych wydatków kapitałowych z rentownością. Dla wielu inwestorów instytucjonalnych SMIC jest postrzegany jako „długoterminowa inwestycja” w regionalizację globalnego łańcucha dostaw półprzewodników, choć krótkoterminowa zmienność cen pozostaje spodziewana.

Dalsze badania

Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) - Najczęściej Zadawane Pytania

Jakie są kluczowe atuty inwestycyjne SMIC (0981.HK) i kto jest jego główną konkurencją?

Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) to największa i najbardziej zaawansowana czysta odlewnia półprzewodników na kontynencie chińskim. Główne atuty inwestycyjne obejmują jej strategiczną pozycję w globalnym łańcuchu dostaw technologii oraz ciągłe zwiększanie zdolności produkcyjnych, aby sprostać krajowemu zapotrzebowaniu na chipy wykorzystywane w smartfonach, IoT i elektronice samochodowej. Według danych branżowych, SMIC konsekwentnie plasuje się wśród pięciu największych odlewni na świecie pod względem przychodów.
Głównymi globalnymi konkurentami są TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), Samsung Electronics, United Microelectronics Corporation (UMC) oraz GlobalFoundries.

Czy najnowsze wyniki finansowe SMIC są zdrowe? Jakie są jego przychody, zysk netto i poziom zadłużenia?

Na podstawie raportów finansowych za pełny rok 2023 oraz I kwartał 2024, SMIC wykazał odporność pomimo cykliczności branży. W 2023 roku firma odnotowała roczne przychody na poziomie około 6,32 mld USD. Mimo presji na zysk netto spowodowanej wysokimi nakładami inwestycyjnymi i korektami zapasów w branży, spółka utrzymała solidną strukturę bilansową.
Na koniec I kwartału 2024 roku SMIC osiągnął przychody w wysokości 1,75 mld USD, co oznacza wzrost rok do roku o niemal 19,7%. Firma utrzymuje zdrowy wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego, choć nadal inwestuje znaczne środki (CapEx) w rozbudowę zakładów produkcyjnych 12-calowych, aby zabezpieczyć przyszły wzrost.

Czy obecna wycena SMIC (0981.HK) jest wysoka? Jak jego wskaźniki P/E i P/B wypadają na tle branży?

Wskaźniki wyceny SMIC często zmieniają się w zależności od nastrojów rynkowych w sektorze technologicznym. Historycznie wskaźnik Price-to-Book (P/B) SMIC był często notowany z dyskontem względem globalnego lidera TSMC, ale pozostaje konkurencyjny w segmencie odlewni dla dojrzałych technologii.
Na połowę 2024 roku wskaźnik Price-to-Earnings (P/E) odzwierciedla oczekiwania rynku na ożywienie cyklu półprzewodnikowego. W porównaniu z konkurentami takimi jak UMC, SMIC czasami osiąga premię ze względu na unikalną pozycję i potencjał wzrostu na rynku krajowym, choć pozostaje niższy niż u szybko rozwijających się projektantów chipów skoncentrowanych na AI.

Jak zachowywała się cena akcji SMIC w ciągu ostatnich trzech miesięcy i ostatniego roku?

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cena akcji SMIC wykazywała zmienność typową dla sektora półprzewodników, pod wpływem globalnego popytu na elektronikę użytkową oraz czynników makroekonomicznych. W ostatnich trzech miesiącach akcje odnotowały okresy odbicia napędzane pozytywnymi niespodziankami wynikowymi oraz sygnałami stabilizacji wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych. Wyniki generalnie odpowiadają Hang Seng Tech Index, choć czasami przewyższają konkurencję, gdy rośnie krajowy popyt na lokalną produkcję chipów.

Czy w branży SMIC pojawiły się ostatnio pozytywne lub negatywne informacje?

Pozytywne informacje: Globalne ożywienie na rynku smartfonów oraz szybki wzrost sztucznej inteligencji (AI) i pojazdów elektrycznych (EV) zwiększyły popyt na układy zarządzania energią i czujniki, które są mocnymi stronami SMIC. Dodatkowo trend lokalizacji łańcuchów dostaw zapewnia firmie stały napływ zamówień.
Negatywne informacje: Branża nadal zmaga się z niepewnością makroekonomiczną oraz potencjalnym nadmiarem mocy produkcyjnych w dojrzałych technologiach, gdyż wiele odlewni na świecie jednocześnie rozszerza swoje linie produkcyjne, co może prowadzić do presji cenowej w dłuższym terminie.

Czy duże instytucje ostatnio kupowały czy sprzedawały akcje SMIC?

SMIC pozostaje kluczowym składnikiem portfeli wielu funduszy rynków wschodzących oraz branżowych ETF-ów (np. śledzących sektor półprzewodników). Według zgłoszeń na Hong Kong Stock Exchange (HKEX) udział instytucjonalny pozostaje wysoki. Choć niektóre fundusze międzynarodowe dostosowały swoje udziały w ramach globalnej rebalansacji portfeli, krajowi inwestorzy instytucjonalni oraz duże fundusze technologiczne konsekwentnie wspierają długoterminowe plany rozbudowy zdolności produkcyjnych spółki.

Informacje o Bitget

Pierwsza na świecie giełda uniwersalna (UEX), umożliwiająca użytkownikom handel nie tylko kryptowalutami, ale także akcjami, funduszami ETF, walutami, złotem i aktywami świata rzeczywistego (RWA).

Dowiedz się więcej

Jak kupić tokeny akcji i handlować kontraktami bezterminowymi na akcje na Bitget?

Aby handlować SMIC (981) i innymi produktami giełdowymi na Bitget, wystarczy wykonać następujące czynności: 1. Zarejestruj się i zweryfikuj konto: zaloguj się na stronie internetowej lub w aplikacji Bitget i przeprowadź weryfikację tożsamości. 2. Wpłata środków: przelewaj USDT lub inne kryptowaluty na swoje konto kontraktów futures lub konto spot. 3. Znajdź pary handlowe: Wyszukaj 981 lub inne pary handlowe obejmujące tokeny akcji kontrakty bezterminowe na akcje na stronie handlu. 4. Złóż zlecenie: wybierz opcję „Otwórz pozycję długą” lub „Otwórz pozycję krótką”, ustaw dźwignię (jeśli dotyczy) i skonfiguruj poziom stop-loss. Uwaga: handel tokenami akcji i kontraktami bezterminowymi na akcje wiąże się z wysokim ryzykiem. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że w pełni rozumiesz obowiązujące zasady dotyczące dźwigni oraz ryzyko rynkowe.

Dlaczego warto kupować tokeny akcji i handlować kontraktami bezterminowymi na akcje na Bitget?

Bitget to jedna z najpopularniejszych platform do handlu tokenami akcji i kontraktami bezterminowymi na akcje. Bitget umożliwia inwestowanie w światowej klasy aktywa, takie jak NVIDIA, Tesla i inne, przy użyciu USDT, bez konieczności posiadania tradycyjnego rachunku maklerskiego w Stanach Zjednoczonych. Dzięki możliwościom handlowym dostępnym przez całą dobę, dźwigni sięgającej nawet 100x oraz wysokiej płynności – wynikającej z pozycji jednej z pięciu największych giełd instrumentów pochodnych na świecie – Bitget stanowi bramę dla ponad 125 milionów użytkowników, łącząc świat kryptowalut z tradycyjnymi rynkami finansowymi. 1. Minimalne bariery wejścia: pożegnaj się ze skomplikowanymi procedurami otwierania rachunku maklerskiego i procedurami zgodności. Wystarczy wykorzystać posiadane aktywa kryptowalutowe (np. USDT) jako depozyt zabezpieczający, aby uzyskać płynny dostęp do światowych akcji. 2. Handel przez całą dobę, 7 dni w tygodniu: Rynki są otwarte przez całą dobę. Nawet gdy amerykańskie rynki akcji są zamknięte, tokenizowane aktywa pozwalają wykorzystać wahania cen spowodowane globalnymi wydarzeniami makroekonomicznymi lub publikacją wyników finansowych w okresie przed otwarciem rynku, po jego zamknięciu oraz w dni świąteczne. 3. Maksymalna efektywność kapitałowa: Skorzystaj z dźwigni do 100x. Dzięki ujednoliconemu kontu handlowemu jedno saldo depozytu zabezpieczającego może być wykorzystywane w transakcjach spot, kontraktach futures i produktach giełdowych, co zwiększa efektywność wykorzystania kapitału i elastyczność. 4. Silna pozycja rynkowa: według najnowszych danych na Bitget przypada około 89% globalnego wolumenu obrotu tokenami akcji wyemitowanymi przez platformy takie jak Ondo Finance, co czyni go jedną z najbardziej płynnych platform w sektorze aktywów świata rzeczywistego (RWA). 5. Wielopoziomowe zabezpieczenia na poziomie instytucjonalnym: Bitget co miesiąc publikuje raporty potwierdzające stan rezerw (Proof of Reserves), a ogólny wskaźnik rezerw nieustannie przekracza 100%. Specjalny fundusz ochrony użytkowników dysponuje kwotą ponad 300 milionów USD, finansowaną w całości z kapitału własnego Bitget. Fundusz ten, stworzony w celu zapewnienia użytkownikom rekompensaty w razie ataków hakerskich lub nieprzewidzianych incydentów związanych z bezpieczeństwem, jest jednym z największych funduszy zabezpieczających w branży. Platforma wykorzystuje strukturę oddzielnych portfeli gorących i zimnych z autoryzacją opartą na wielokrotnym podpisie. Większość aktywów użytkowników jest przechowywana w offline’owych portfelach zimnych, co ogranicza narażenie na ataki sieciowe. Bitget posiada również licencje regulacyjne w wielu jurysdykcjach i współpracuje z wiodącymi firmami zajmującymi się bezpieczeństwem, takimi jak CertiK, w zakresie szczegółowych audytów. Dzięki przejrzystemu modelowi działania i solidnemu systemowi zarządzania ryzykiem platforma Bitget zdobyła wysokie zaufanie ponad 120 milionów użytkowników na całym świecie. Handlując na Bitget, zyskujesz dostęp do światowej klasy platformy, która zapewnia przejrzystość rezerw przewyższającą standardy branżowe, fundusz zabezpieczający o wartości ponad 300 milionów USD oraz przechowywanie w trybie offline na poziomie instytucjonalnym, chroniące aktywa użytkowników – co pozwala Ci z pełnym przekonaniem wykorzystywać możliwości zarówno na amerykańskim rynku akcji, jak i na rynkach kryptowalut.

Przegląd akcji HKEX:981